گفت و گوی رئیس انجمن روان پزشکان ایران با رادیو سلامت : بررسی بهداشت روانی جامعه و نقش رسانه ها درششمین همایش سلامت روان و رسانه

رادیو سلامت    94/11/11


برنامه "به رنگ زندگی"
 رئیس انجمن روان پزشکان ایران در گفت و گو با رادیو سلامت از برگزاری ششمین همایش سلامت روان و رسانه با محوریت اصلی کودکان و فضای مجازی خبر داد. به گفته آقای دکتر جلیلی این همایش با عنوان آموزش و پیش‌گیری اختلالات روانی کودکان و نوجوانان و نقش رسانه‌ا 27 و 28 بهمن ماه با همکاری کرسی یونسکو در آموزش سلامت، انجمن علمی روان پزشکان ایران، انجمن روان پزشکی کودک و نوجوان و جند نهاد دیگر برگزار خواهد شد. ایشان هدف از برگزاری این همایش را بررسی نقش رسانه ها در بهداشت روانی مردم عنوان کردند. آقای دکتر جلیلی در ادامه بیان کردند، در سال های پیش مباحثی چون انگ زدایی از اختلالات روان، فرهنگ مصرف دارو و هزینه های روان پزشکی در همایش سلامت روان و رسانه مورد بررسی قرار گرفته اند و امسال با توجه به اهمیت یافتن و گسترش فضای مجازی تاثیر آن روی سلامت روان به خصوص در کودکان و نوجوانان  مورد توجه قرار خواهد گرفت. ایشان در کنار بیان فواید تکنولوژی مانند راحت تر کردن کارها، مشکلات و عوارض آن را هم خاطرنشان کردند. به گفته دکتر جلیلی فضای مجازی برای محققین، علاقه مندان به اخبار روز امکاناتی را فراهم کرده و دسترسی و تماس با دنیا را ممکن نموده اما مشکلاتی در تمامی جوامع نیز ایجاد کرده است. او با ابراز تاسف از خلا فرهنگ صحیح استفاده از تکنولوژی، از اتومبیل به عنوان نمونه یک محصول تکنولوژی یاد کرد که علی رغم مفید بودنش در خیابان های ما فرهنگ رانندگی به گونه ای است که اتومبیل آسیب رسان میشود و این ایراد از اتومبیل نیست بلکه از نحوه کاربرد آن است. ایشان اضافه کردند به همین شکل فضای مچازی هم از دستاوردهای بزرگ فناوری بشر است اما افراط در استفاده آن باعث شده موبایل و رایانه های آخرین مدل در اختیار کودکان و بزرگسالان قرار گرفته و در هر محیط اجتماعی به جای برقراری ارتباط با دیگران  و توجه به اطراف خود،  افراد مشغول فضای مجازی و ارسال پیام باشند. جلیلی این مساله را برای سلامت مضر شمرده و بر زیان تغییرات الگوی خواب افراد به علت استفاده از شبکه های مجازی و وسایل پیشرفته دیجیتالی تاکید کردند. به گفته ایشان این مشغولیت با این فضا و ابزارها باعث شده جوانان و نوجوانان شب ها بیدار بمانند و صبح روز بعد یا خواب آلود در محل کار و تحصیل خود حاضر شوند یا تا دیروقت بخوابند و این در حالیست که خواب روز برای سلامت روان مضر است.
او در ادامه به کاهش ارتباطات انسانی مانند صحبت کردن و بازی کودکان در جمع های خانوادگی- دوستانه به علت مشغولیت بیش از حد با ابزارهای متصل به فضای مجازی اشاره کرده و از آن به عنوان نوعی اعتیاد یاد کردند. رئیس انجمن روان پزشکان از توجه مجامع روان پزشکی دنیا در 2 سال اخیر نسبت به اعتیاد به فضای مجازی  خبر دادند و آن را مانند هر اعتیاد دیگری زیان بار دانستند. در ادامه ایشان مجددا برآثار سو تغییر نامطلوب الگوی خواب که می تواند ناشی از اعتیاد به فضای مجازی، آپارتمان نشینی و اشتغال به چند شغل باشد تاکید کردند. در انتها ایشان رسانه ها را مخاطب اصلی همایش سلامت روان و رسانه  دانستند و اظهار امیدواری کردند که رسانه ها با حضور در این همایش ها  و کارگاه هایی که در کنار همایش برای آنان در نظر گرفته شده، گامی موثر در جهت ارتقای سلامت روان جامعه و پیشگیری از اختلالات روان بردارند.
   1394/11/17 10:19    تعداد بازدید :  1018


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1018
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )